Doctoral Theses (IF)
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Doctoral Theses (IF) by Department "Faculty of Engineering"
Now showing 1 - 4 of 4
Results Per Page
Sort Options
- PublicationKonceptuālo un relāciju datu modeļu savietojamības noteikšanas metodoloģija(2017)
; Lai informācijas sistēmas varētu apmainīties ar datiem, to datu modeļiem jābūt saderīgiem. Bieži vien tas tā nav, jo sistēmas ir veidojuši dažādi izstrādātāji, vadoties pēc dažādiem mērķiem, kā rezultātā rodas atšķirības terminu lietojumā un datu vērtību skaidrojumos. Līdz ar to šo informācijas sistēmu datu modeļi var būt izteikti dažādās notācijās, kas apgrūtina saderības noteikšanu. Šajā promocijas darbā tiek risināta dažādās notācijās izteiktu datu modeļu savietojamības noteikšanas problēma. Datu modeļi tiek transformēti ontoloģijās, pielietojot transformācijas noteikumus. Vēlāk tiek veikta automātiska ontoloģiju savietošana, un iegūts datu modeļu saderības novērtējums. Datu modeļu savietošanas procesā lietoto metožu kopums ir apvienots metodoloģijā, ko var izmantot datu modeļu salīdzināšanai dažādās nozarēs. Metodoloģija ļauj nozares ekspertiem veikt savietošanas uzdevumus automātiskā veidā, ekonomējot šim uzdevumam atvēlēto laiku un resursus. Izstrādātā metodoloģija ir tikusi aprobēta, salīdzinot Latvijas Valsts zemes dienesta datu bāzes relāciju modeli ar ISO 19152 starptautiskā standarta konceptuālo datu modeli, lai noteiktu, cik lielā mērā viens datu modelis atbilst otram. Metodoloģijas nodrošināšanas un aprobācijas vajadzībām ir izstrādāts ontoloģiju savietošanas programmatūras rīks, kas ir viens no šī darba praktiskajiem rezultātiem. Rīks nodrošina automātisku datu modeļu transformāciju un ontoloģiju savietošanu, kā arī ļauj veikt manuālu savietošanu un entītiju anotāciju. - PublicationKonceptuālo un relāciju datu modeļu savietojamības noteikšanas metodoloģija. Promocijas darba kopsavilkums(2017)
; Darba mērķis ir izstrādāt metodoloģiju konceptuālo datu modeļu un relāciju datu modeļu savietojamības noteikšanai, kas ļautu automatizēt savietošanas procesu un nodrošinātu nozares speciālistus ar rīkiem darbā ar dažādās notācijās izstrādātiem datu modeļiem. Izmantojot šo metodoloģiju, lietotājam tiek dota metožu kopa, kas ļauj risināt konceptuālo un relāciju datu modeļu savietojamības noteikšanas uzdevumu. Konceptuālo un relāciju datu modeļu savietojamības noteikšanai ir izstrādāts speciāls rīks, kas ļauj šo uzdevumu atrisināt atbilstoši metodoloģijai. Pateicoties tam, tiek ievērojami samazināts nozares speciālistu darba apjoms, kā rezultātā tiek ietaupīts laiks un resursi - PublicationTopogrāfisko objektu izmaiņu konstatēšanas un atpazīšanas metodoloģija(2016)
;Kodors, SergejsPašlaik pasaulē ir izstrādātas tehnoloģijas, kas ļauj iegūt ģeotelpisko informāciju, veicot zemes virsmas skenēšanu no lidaparātiem un satelītiem. Skenējamie objekti var būt pat vesela valsts kopumā. Promocijas darba aktualitāte ir saistīta ar to, ka pietrūkst inženiertehnisko risinājumu, lai skenēto datu kopu varētu pielietot topogrāfisko objektu automātiskai atpazīšanai. Darba mērķis ir izstrādāt metodoloģiju, ar kuras palīdzību var automātiski atpazīt topogrāfiskos objektus (būvju aprises, zemes virsmas veidus u.c.) lāzerskenēšanas (LiDAR) datos vai ortofoto attēlos ar augstu izšķirtspēju. Lai sasniegtu mērķi, tika izpildīti šādi zinātniski pētnieciskie uzdevumi: 1) tika izstrādāta metodoloģija, ar kuras palīdzību ir iespējams atpazīt objektus reālos dabas apstākļos (natural images). Autors doto metodoloģiju nosauca par “Enerģijas samazināšanas pieeju” (ESP), ņemot vērā tās darba principu (skat. 5.nodaļu); 2) tika izstrādāta metode, ar kuras palīdzību var atpazīt zemes virsmas veidus, pielietojot ortofoto attēlus. Metode tiek balstīta uz ESP metodoloģiju (skat. 7.nodaļu); 3) tika izstrādāta metode, ar kuras palīdzību var atpazīt būves lāzerskenēšanas punktu mākonī. Metode arī atbilst ESP metodoloģijai (skat. 8.no daļu); 4) matemātiski un eksperimentāli tika noteikts minimālais punktu blīvums, ar kādu jāveic zemes virsmas lāzerskenēšana, lai atpazītu būves lāzerskenēšanas punktu mākonī (skat. 6.nodaļu); 5) sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti tika izstrādāts augstas v eiktspējas risinājums, ar kura palīdzību var operatīvi apstrādāt visas Latvijas teritorijas lāzerskenēšanas datus relatīvi īsā laika posmā. Risinājumā tika izmantota autora piedāvātā metode būvju atpazīšanai (skat. 6.nodaļu). Darbs tika izstrādāts pēc Valsts zemes dienesta pieprasījuma RTA un VZD sadarbības programmas ietvaros. - PublicationTopogrāfisko objektu izmaiņu konstatēšanas un atpazīšanas metodoloģija. Promocijas darba kopsavilkums(2016)
;Kodors, SergejsPašlaik pasaulē ir izstrādātas tehnoloģijas, kas ļauj iegūt ģeotelpisko informāciju, veicot zemes virsmas skenēšanu no lidaparātiem un satelītiem. Skenējamie objekti var būt pat vesela valsts kopumā. Promocijas darba aktualitāte ir saistīta ar to, ka pietrūkst inženiertehnisko risinājumu, lai skenēto datu kopu varētu pielietot topogrāfisko objektu automātiskai atpazīšanai. Darba mērķis ir izstrādāt metodoloģiju, ar kuras palīdzību var automātiski atpazīt topogrāfiskos objektus (būvju aprises, zemes virsmas veidus u.c.) lāzerskenēšanas (LiDAR) datos vai ortofoto attēlos ar augstu izšķirtspēju. Lai sasniegtu mērķi, tika izpildīti šādi zinātniski pētnieciskie uzdevumi: 1) tika izstrādāta metodoloģija, ar kuras palīdzību ir iespējams atpazīt objektus reālos dabas apstākļos (natural images). Autors doto metodoloģiju nosauca par “Enerģijas samazināšanas pieeju” (ESP), ņemot vērā tās darba principu (skat. 5.nodaļu); 2) tika izstrādāta metode, ar kuras palīdzību var atpazīt zemes virsmas veidus, pielietojot ortofoto attēlus. Metode tiek balstīta uz ESP metodoloģiju (skat. 7.nodaļu); 3) tika izstrādāta metode, ar kuras palīdzību var atpazīt būves lāzerskenēšanas punktu mākonī. Metode arī atbilst ESP metodoloģijai (skat. 8.no daļu); 4) matemātiski un eksperimentāli tika noteikts minimālais punktu blīvums, ar kādu jāveic zemes virsmas lāzerskenēšana, lai atpazītu būves lāzerskenēšanas punktu mākonī (skat. 6.nodaļu); 5) sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti tika izstrādāts augstas v eiktspējas risinājums, ar kura palīdzību var operatīvi apstrādāt visas Latvijas teritorijas lāzerskenēšanas datus relatīvi īsā laika posmā. Risinājumā tika izmantota autora piedāvātā metode būvju atpazīšanai (skat. 6.nodaļu). Darbs tika izstrādāts pēc Valsts zemes dienesta pieprasījuma RTA un VZD sadarbības programmas ietvaros.